alt 

Piknik nad Odrą 2016 za nami

W dniach 7-8 maja w niezwykle przyjemnej, letniej aurze odbył się kolejny, słoneczny Piknik nad Odrą. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, gdyż to już po raz 25. organizowane były Targi Turystyczne Market Tour będące głównym filarem imprezy.

Historia imprezy sięga 1992 roku, kiedy po raz pierwszy w Międzyzdrojach zorganizowano targi zwane wówczas Giełdą Turystyczną Market Tour. Było wówczas 24 wystawców. 2. edycja giełdy, odbyła się również w Międzyzdrojach, w nowo wybudowanym hotelu Amber Baltic. Kolejne spotkania targowe stawały się coraz bardziej popularne w turystycznym środowisku. Wyzwaniem stała się 7. edycja, gdzie liczba wystawców zmusiła organizatorów do zmiany miejsca organizacji imprezy. Odtąd impreza na zawsze zagościła w Szczecinie. Przez kolejne lata Targi cieszyły się coraz większą popularnością. Organizatorzy z wyprzedzeniem dostosowywali formułę targów do wymagań rynku i zmieniających się trendów i tak w 2005 roku zorganizowano pierwszy Piknik nad Odrą. Aktualnie Market Tour, z wynikiem 25 zorganizowanych imprez, to drugie pod względem "stażu" targi turystyczne w Polsce! Tylko Tour Salon w Poznaniu ma tradycję dłuższą o 2 lata.

alt

Decyzja o zmianie formuły targów znacznie poszerzyła wachlarz możliwości i sprawiła, że dziś Piknik nad Odrą jest najliczniej odwiedzaną imprezą turystyczną w Polsce, podczas której rokrocznie liczba odwiedzających sięga 50 tysięcy. W tym roku w całym Pikniku udział wzięło ponad 200 wystawców, m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Węgier i Litwy. Bogata oferta turystyczna, wyjątkowi podróżnicy, regionalne jedzenie, to tylko część atrakcji, jakie miały miejsce podczas tegorocznego imprezy.

alt

Oficjalne otwarcie Pikniku nad Odrą zwieńczone zostało poczęstunkiem, do którego jak co roku ustawiała się długa kolejka. W tym roku, z racji jubileuszu, częstowano ogromnym tortem przygotowanym przez szczecińską cukiernię Koch. Tradycyjnie pierwsze porcje wydawane były przez zaproszonych gości i organizatorów w osobach:

- Jarosław Rzepa - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

- Marcin Pawlicki – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina

- Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

- Marek Migdal – Wiceprezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

- Małgorzata Lis - Dyrektor Generalna Międzynarodowych Targów Szczecińskich

- Wojciech Heliński – Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki

alt

 

Podczas 25. Targów Turystycznych Market Tour swoją ofertę zaprezentowały regiony i miasta turystyczne z Polski i zagranicy, biura podróży, hotele, ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, sanatoryjne oraz przewoźnicy. Hiszpania zaprezentowała 10 swoich regionów, przedstawiając bogatą ofertę wyjazdów wypoczynkowych. Na stoisku TT Line można było porozmawiać z Olimpijką - Agnieszką Skrzypulec oraz zobaczyć jej łódkę.

alt

Nie zabrakło również bogatej oferty Zachodniopomorskiego. Na targach prezentowało się Pojezierze Drawskie, Wałcz, Powiat Łobeski, Kołobrzeg, Goleniów, Stargard, Police, a na stoisku Barlinka można było spotkać autentyczną Królową Puszczy.

alt

- Pomorze Zachodnie to moim zdaniem najpiękniejszy region w Polsce  – tak o naszym regionie mówił Przemek Kossakowski gwiazda tegorocznej Strefy Globtrotera.

Przez cały weekend nie zabrakło porywających, tanecznych, czasami i wzruszających występów na scenie. Były zespoły dziecięce, zespoły muzyczne grające własne kompozycje, ale również zespoły grające popularne "covery".

alt

Najchętniej oglądane na scenie show przygotowali nasi goście z Hiszpanii: zespół Nova Galega De Danza oraz zespół taneczny flamenco słynnej w Hiszpanii Luisy Chicano, tworzony przez czterech artystów. W Hiszpanii prawdziwe flamenco tańczy się na Tabalo. Słowo tablao nie ma tłumaczenia na polski. Tak nazywane są niewielkie lokale, gdzie można zobaczyć autentyczne flamenco. W dawnych czasach miejsca takie zwane były śpiewającymi kawiarniami. Zespół oczarował piknikową publiczność. Duże zainteresowanie wzbudził zaspół "Me, Myself & I", reprezentujący Dolnośląskie.

alt

Na scenie o swoich morskich przygodach opowiadała również Agnieszka Skrzypulec - szczecińska żeglarka, olimpijka, zawodniczka kadry narodowej, która będzie walczyła o medale dla Polski w Rio de Janeiro. Sportowe emocje, żeglarska pasja oraz podróże promowe - wszystko to w jeden projekt połączyła firma TT-Line, Polish Match Tour.

alt

Tegoroczna, trzecia edycja Strefy Globtrotera cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przez dwa dni podróżnicy opowiadali o swoich fascynujących wyprawach do Australii, Afryki, Nowej Zelandii, Indonezji, Chorwacji, Ameryki Południowej, Skandynawii i Islandii. Gość specjalny Strefy, Przemek Kossakowski opowiadał o swoich podróżach, ekstremalnych doświadczeniach oraz o wizytach u znachorów i wróżbitów z krańców świata.

alt

W Strefie Globtrotera gościliśmy także Piotra Strzeżysza, Arkadego Pawła Fiedlera, Gosię i Szymona Piotrowskich, Bodka Macala i Piotra Dula, Annę i Krzysztofa Kobusów, Macieja Zborowskiego, Tony’ego Kososkiego, braci Kwaśniewskich oraz Katarzynę Brzozowską.

alt

Piknik nad Odrą to również Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC. Była to propozycja dla wszystkich zainteresowanych ekologicznymi i naturalnymi produktami oraz unikalnymi rękodziełem. Odwiedzający mieli okazję spróbować wyrobów z regionów m.in. Lubuskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych oraz lokalnych specjałów w ramach Alei Zachodniopomorskie Smaki. Wielbiciele dobrego piwa mieli okazję skosztować tego złotego trunku z regionalnych browarów. Co więcej, tylko podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą można było zakupić jubileuszowe piwo piknikowe!

alt

Podczas Pikniku zapraszaliśmy również do specjalnej Strefy Wędkarza. Na stoisku Polskiego Związku Wędkarskiego, informowano o wydarzeniach na wodach będących w użytkowaniu Okręgu PZW w Szczecinie, o działalności Społecznej Straży Rybackiej przy Okręgu PZW w Szczecinie, oraz o tym jak zostać dobrym wędkarzem. Nie zabrakło również przedstawicieli turystyki wodnej, którzy poza bogatą ofertą sprzętu wodnego i wędkarskiego zachęcali również do aktywnej formy spędzania wypoczynku.

 

Organizatorami imprezy były Międzynarodowe Targi Szczecińskie oraz Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki.   Zobacz więcej zdjęć.

Zapraszamy na kolejną edycję „Pikniku nad Odrą” już za rok: 13-14 maja 2017

 

Organizator
Patronat Honorowy
Współorganizacja
Patronat Medialny